Tento článek obsahuje vysvětlení pojmů a metodiku zálohy, odhlášení uživatele a uvedení iPadu do továrního nastavení. Na konci článku je ke stažení dokument ve formátu PDF obsahující kompletní návod popsaný v článku.

Čím dál častěji se ve školách, které využívají iPady ve výuce setkáváme s problémem kdy pedagog, který opustil školu odevzdá iPad, který je přihlášen pod soukromým Apple ID. Pokud škola nemá MDM, anebo tuto technologii teprve bude zavádět, stane se tak z takto vráceného iPadu ve většině případů těžítko. To se dá sice dobře využít jako podložka na krájení zeleniny, ale věříme, že každá škola ve své jídelně už nějaké to prkénko na krájení má.

V čem je vlastně problém?

Většina škol zapůjčí svým pedagogům iPad a ti se do něj přihlásí pod svým Apple ID. Až posud je vše v nejlepším pořádku, ale jen do doby, než pedagog školu opustí a z iPadu svůj účet neodhlásí. Apple to totiž s bezpečností myslí opravdu vážně a pokud se uživatel z iPadu zapomene odhlásit, tak není moc možností, jak to udělat za něj. Realita nám ukázala, že jen velmi těžko se s některými je možné později spojit a odhlášení účtu ze zařízení později realizovat. Nepleťme si ovšem kódový zámek, kterým odemyká uživatel iPad jako takový. Pokud ve škole zůstane iPad odhlášený z Apple ID, ale je na něm kódový zámek pro jeho otevření, je situace řešitelná. V případě neodhlášení se z Apple ID je to pak horší.

Jak tedy postupovat?

Škola by měla myslet na to, že se může kdykoliv stát, že pedagog změní působiště a být na tuto situaci i po technické stránce připravena. Nejjednodušším řešením je mít ve škole MDM, neboli vzdálenou správu iPadů (více o MDM na tomto odkazu). Pokud ale škola toto řešení nemá, měla by být na tuto situaci připravená a informovat končícího pedagoga o řádném předání věci.

Nejprve vše zálohovat!

Pedagog, který školu opouští, může i v budoucnu využívat svého Apple ID účtu a s ním všechny uložené nastavení včetně dokumentů, aplikací a fotografií, které ve svém pracovním tabletu měl. Všechny svá soukromá data tak bude moci využívat na budoucím novém iPadu. K bezvadnému přesunu uživatelských dat bude potřeba provést řádnou zálohu. Největší položku co do objemu dat představují fotografie a videa. Tady většinou může uživatel narazit na problém, protože bezplatná verze úložiště iCloud nabízí jen 5 GB dat zálohy a fotografie v iPadu mohou tuto kapacitu místa mnohonásobně přesáhnout. Záloha na iCloud by se tak neprovedla a data by se na iCloud neuložila. V takovém případě se nabízí hned několik variant, jak tuto situaci vyřešit.

  1. Přikoupit si potřebné místo na iCloud úložišti. 50 GB dat stojí 25 Kč měsíčně, 200GB 79 Kč měsíčně a alternativně 2TB za 249 Kč za měsíc.

  1. Fotografie a videa a celý iPad jako takový, je možné také zálohovat za pomocí počítače, kdy iPad připojíte k PC a za pomocí bezplatné aplikace iTunes od Applu všechny své fotografie, videa a data iPadu zálohujete na pevný disk počítače.
  2. Google fotky je také velmi oblíbenou možností zálohy. Postačí mít google účet, anebo se bezplatně zaregistrovat. Následně stáhnout do iPadu aplikaci Google fotky a spustit zálohu vašich fotek a videí přímo v této aplikaci v iPadu. Google nabízí neomezenou kapacitu pro ukládání médií na cloud a to zcela zdarma. Jediným omezením je rozlišení fotografií maximálně 16 Mpx a videozáznamu s rozlišením 1080p. Pro běžnou potřebu neprofesionálního fotografa, jsou tato rozlišení více než dostatečná. Výhodou Google fotek je to, že k nim budete mít přístup nejen z iPadu, ale ze kteréhokoliv počítač, anebo i androidního zařízení. Postačí se jen přihlásit pod svým Google účtem. Zároveň je potřeba mít na paměti, že tato aplikace vám nezálohuje další data a nastavení iPadu. Zálohují se jen fotografie a videa!

Jak zálohovat a pracovat s fotkami v aplikaci Google foto?

Detailní postup pro práci s aplikací Google fotky a provedení zálohy vašich médií naleznete v přiloženém video návodu.

Nyní budeme zálohovat osobní data a nastavení iPadu:

Pokud jste si zvolili pro zálohu fotek řešení od Applu a to buď navýšením kapacity iCloudu, anebo jste využili aplikace iTunes ve vašem PC, tak máte po starostech. V případě, že jste navýšili kapacitu iCloudu, není nic jednoduššího, než provést kompletní zálohu celého iPadu. Na iCloud se nahrají všechna vaše osobní data a nastavení tedy fotografie, videa, pošta, kalendáře, připomínky, poznámky, plocha iPadu a v neposlední řadě také všechny vámi zakoupené aplikace. Tento způsob je poměrně elegantní a uživatelsky komfortní obzvlášť při nastavování nového iPadu, kdy se pouze přihlásíte pod svým Apple ID a vše se vám do něj nahraje ze zálohy iCloudu.

Obdobně jako záloha na iCloudu funguje také zálohování na vašem počítači. Potřebovat budete iPad, napájecí kabel a počítač s Windows, anebo Apple. V počítači nainstalujte aplikaci iTunes, připojte váš iPad a vyberte položku zálohování. Nyní si můžete zvolit, co vše budete chtít do vašeho počítače z iPadu zálohovat. Jakmile budete chtít zprovoznit nový iPad, postačí opět připojit a zálohu do iPadu nahrát. Vaše kompletní záloha bude uložená na disku vašeho počítače a ke stejnému počítači pak připojíte nový iPad, do kterého budete chtít zálohu přesunout.

V případě, že jste si pro zálohu forografií zvolili službu Google fotky, tak bude potřeba provést ještě zálohu zbylých dat tedy pošty, kalendáře, připomínek, poznámek, plochy iPadu a aplikací včetně jejich dat.

Odhlášení Apple ID a uvedení do továrního nastavení.

Po dokončení zálohy iPadu se nyní odhlásíme ze služby iCloud a uvedeme iPad do továrního nastavení. Celý postup jak toto odhlášení provedeme včetně zálohy na iCloud a Google fotky naleznete v přiloženém video návodu.

Pro vedení škol a správce IT jsme vytvořili PDF dokument obsahující všechny výše uvedené pokyny pro správné vytvoření zálohy, odhlášení uživatele a uvedení iPadu do továrního nastavení. Tento dokument můžete volně distribuovat vašim zaměstnancům v případě, že se chystají vaši školu opustit.

PDF dokument manuál

Budeme rádi, když náš článek budete sdílet dalším školám, aby také jim mohl pomoci eliminovat případné komplikace s vrácením iPadů.