top of page

Digitální obsah, který nechcete v žákovských zařízeních...aneb jak filtrovat obsah pro iPady 📲

Dříve nebo později se ve školním prostředí tento problém objeví. Moc rád bych se v tomto mýlil, a věřil, že s žáky jako partnery se dá domluvit na pravidlech a vzájemném respektu těchto pravidel. Leč, děti zkouší a přichází nutnost zasáhnout. Jak se tedy vyhnout na školních iPadech explicitnímu obsahu (pornografii, ecplicitní hudbě a filmu, choulostivým webovým stránkám)?


Nyní se budeme zabývat tím, jak takovou situaci řešit pomocí MDM nástroje. Pokud máme iPady hromadně spravovány.


Omezení webových stránek

Kouzlo základního omezení, které Apple nabízí je v jednoduchostí a rychlosti. Jde o vestavěný filtr pro webový "obsah pro dospělé." Aktivovat ho můžete v rámci restrikcí ve vašem MDM. Tento filtr je automaticky aktualizovaný a pokryje většinu nevhodných stránek. Na druhou stranu považovat ho při dynamice internetu za absolutní by bylo naivní. Navíc automatický filtr můžete doplnit vlastním seznamem domén/adres, které nebudou dostupné.

Nastavení web filtru v MDM nebo přímo v iPadu:

  • All websites: Webový obsah není filtrován.

  • Limit adult content: Automatické omezení přístupu k mnoha webovým stránkám pro dospělé.

  • Specific websites only: Omezení přístupu k předem určeným webovým stránkám, jejichž seznam lze přizpůsobit.

Globální Proxy

Pokud by vám automatický filtr nepostačoval, je třeba jít důkladnější cestou vlastní filtrace přes konfiguraci globální služby HTTP proxy. Globální služba HTTP proxy směruje většinu webového provozu zařízení přes určený proxy server nebo prostřednictvím nastavení použitého ve všech Wi‑Fi a mobilních sítích. Umožňuje filtrovat obsah na zařízeních ve škole (nebo na pracovišti) i doma. Globální službu HTTP proxy lze nastavit jen u iOS, iPadOS a tvOS zařízení pod dohledem. Nastavení není triviální, obraťte se na správce sítě nebo nás kontaktujte.


Seznam nevhodných domén

Jak už bylo uvedeno výše, automatický filtr můžete doplnit vlastním seznamem domén, které nebudou dostupné. Při dynamice rozvoje internetu je extrémně těžké takový seznam sestavovat a aktualizovat. Jeden z použitelných zdrojů je projekt univerzity v Toulouse pod licencí Crative Commons, a může být případným zdrojem dat pro vaši filtraci. Stažení aktuálního archivu zde.


Omezení aplikací z AppStore

Obchod s aplikacemi AppStore si zakládá na vnitřním systému kontroly aplikací a jejich označování v rámci kategorií pro jakou věkovou skupinu se hodí. Obecně se tak do AppStore nedostane aplikace výslovně nebezpečná. Nicméně takové, které se pro děti na ZŠ a SŠ úplně nehodí, tam jsou. Vývojář aplikace ji musí označit a následně po kontrole od Apple vystavit s příslušnou kategorií věkového omezení. Kategorie jsou následující:

Nastavení omezení najdete ve vašem MDM systému v rámci restrikcí, vyberete kategorii omezení a máte jistotu, že dané iPady nestáhnete jinou aplikaci než ze zvolené kategorie a nižší.




Omezení obsahu iTunes - hudby

Pro obsah z aplikace iTunes, tedy online hudební knihovny platí podobná omezení jako u aplikací. Filtr je nastaven na vulgární obsah - explicit content. Ve vašem MDM můžete tuto volbu aktivovat.


Omezení obsahu Apple TV - video obsah

Video obsah Apple TV, Apple TV+ také podléhá věkovým kategoriím, a tak i zde můžete tyto kategorie vynutit v MDM. Uživatelé se tak nedostanou k obsahu v kategorii vyšší, než je vybrána. Filmové hodnocení - film rating - vychází z kategorií americké neziskové organizace MPAA, která hodnotí jednotlivé snímky a můžeme hodnocení považovat za standard současné celosvětové mainstreamové produkce. Zjednodušeně řečeno, hodnocení sedí. Ve vaše MDM si zvolíte maximální kategorii dostupných filmů a pořadů - ostatní zajistí automatický filtr.

  • G – General Audiences – vhodné pro jakýkoliv věk. Například Hledá se Nemo, Lví král.

  • PG – Parental guidance suggested – některé scény nemusí být vhodné pro děti. Například Shrek, Harry Potter, Letopisy Narnie.

  • PG-13 – Parents strongly cautioned – některé scény mohou být nevhodné pro děti pod 13 let. Například Titanic, Spider Man, Piráti z Karibiku, nebo český Kolja.

  • R – Restricted – Mladiství pod 17 let pouze v doprovodu rodičů či dospělého poručníka. Například Umučení Krista, Matrix Reloaded, 300: Bitva u Thermopyl.

  • NC-17 – Pod 17 let nepřístupné. Například Showgirls, Henry & June, Snílci.



 

Shrnutí

Všechna tato nastavení jsou poskytována od Apple na úrovni operačního systému. Jsou tak platná bez ohledu na to, odkud a jak se zařízení připojuje k internetu. Toto jistě uvítají například rodiče žáků, pokud děti nosí školní iPad domů. Za zmínku stojí také to, že není třeba používat aplikaci třetí strany, aktivita dětí na iPadu tak zůstává soukromá, i při spravování přes MDM a důsledně zabezpečená při dodržení základních bezpečnostních návyků uživatele. Ale to už je na další článek.


A pokud ještě nemáte vaše školní iPady pod správou, ozvěte se.
221 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page