top of page

Apple školní manažer - ověření doményPoslechněte si článek v audio verzi!

Ověření domény v Apple školním manažeru - požadavek zaslaný emailem od Apple, který se možná objevil i ve vaší mailové schránce. Jak si s tímto požadavkem poradit? Co to znamená, a jaké to může mít důsledky? Tento článek má smysl pro ty z vás, kteří máte ve škole nastavenu hromadou správu zařízení - MDM a znáte Apple školní manažer.


Jak funguje Apple školní manažer a spravované Apple ID?

Pojďme si ve zkratce říct co pro školu znamená Apple školní manažer (ASM). Je to oficiální portál školy u Apple. Máte díky němu k dispozici mimo jiné školní obchod aplikací, kde si vytváříte knihovnu aplikací pro MDM. Máte možnost vytvářet si školní Apple ID s úložným prostorem 200 GB zdarma. A v neposlední řadě, díky ASM vám správně funguje hromadná správa zařízení (MDM), kterou máte zabezpečenou pravděpodobně přes Mosyle.

Pro nás jsou v tuto chvíli důležité právě školní Apple ID. Ty si vytváříte v ASM ve tvaru libovolnejmeno@vaseskolacz.appleid.com případně ve tvaru libovolnejmeno@vaseskola.cz. Nebo dokonce si můžete přidat libovolnou doménu a vytvořit školní Apple ID ve tvaru libovolnejmeno@libovolnadomena.cz. Tyto účty jsou skvělé v tom, že je má škola naprosto ve své režii, sami si je vytváříte, sami je můžete resetovat, smazat, dokonce je auditovat, tedy prohlédnout jejich obsah, kdyby to snad bylo z jakýchkoliv důvodů třeba. Nicméně to, že jsou tyto Apple ID maximálně ve vaší režii znamená, že může vzniknout obrovská spousta emailových adres na téměř libovolné doméně. A tady Apple zasahuje.

Vyžaduje aby si škola ověřila domény, které používá ve svých školních Apple ID. Aby jasně prokázala, že ta která doména škole patří a nevznikají tak jakési "pirátské" Apple ID. A jak takovou věc v digitálním světě ověřit? Jak ověřit, že například doména iskolstvi.cz je opravdu naše? Jednoduše. Tam kde je doména zaregistrovaná (registrátoři) musíme přidat kousek textu (TXT záznam), který nám Apple poskytne. Když to uděláme, pro Apple je to důkaz, že doména je vaše, pardon, vlastně naše v případě iskolstvi.cz.


A teď technicky a jednoduše:

  1. V Apple školním manažeru v Nastavení > Účty > Domény klikněte na Ověřit

  2. Zkopírujte TXT záznam

  3. U svého registrátora domény v administraci tento TXT záznam přidejte k záznamům DNS

  4. V Apple školním manažeru v Nastavení > Účty > Domény klikněte na Zkontrolovat

  5. A máte hotovo

Vše jsme zpracovali do podoby videonávodu, kde uvidíte celý proces ve skutečném provedení.
Co se stane, když vaši doménu ve školním manažeru neobnovíte?

Od května 2021 Apple apeluje na školy aby si neověřené domény ověřily. Toto období končí dne 8.12.2021 a k tomuto datu bude nutné mít všechny spravované Apple ID v Apple školním manažeru na ověřených doménách. Spravované ID, které zůstanou na neověřených doménách Apple převede na rezervní doménu vaseskolacz.appleid.com. A neověřené domény z vašeho Apple školního manažeru odstraní.

Je to vážné? Rozhodně to neberte na lehkou váhu. Zkontrolujte na jakých doménách máte spravované ID a ověřte ty, které ověřit můžete. Pokud máte spravované ID na doméně, kterou nemůžete ověřit, vytvořte si alespoň záložní účet na doméně ověřené.

Je to vážné? Rozhodně to neberte na lehkou váhu. Zkontrolujte na jakých doménách máte spravované Apple ID a ověřte ty, které ověřit můžete.

Další informace k registrátorům a ověřování


Bylo by dobré rozepsat se o tom, co je to DNS, je to vlastně velice zajímavé téma. Ale nechám to v tuto chvíli stranou a omezím se na wikipedii vysvětlující co to je DNS. Bylo by dobré vysvětlit, kdo jsou registrátoři domén a jak zjistit kde je vaše doména registrována. Právě na registrátory se zaměříme, protože tyto informace jsou pro pochopení celého procesu důležité.

Libovolnou doménu ve tvaru vasnazev.cz si můžete za poplatek zaregistrovat u některého z tzv. "registrátorů." Jsou to subjekty po celém světě, které mohou takto domény "pronajímat." Proces má svá pravidla, ale zůstává velmi jednoduchý a ilustruje svobodu internetu. Kde začít publikovat pod svojí doménou je velmi snadné a stále relativně levné. Na druhou stranu je dobré aby existovala evidence, komu která doména patří. Proto existuje správce domén a registr domén. V České republice je správcem domény .CZ společnost CZ.NIC. Více informací zde. Na webu nic.cz je také registr všech .CZ domén, kde se můžete podívat kdo, jak dlouho vlastní kterou doménu. Přirovnal bych to k živnostenskému rejstříku a vyhledávání v něm. V registru zjistíte, kdo je registrátorem domény, tedy subjektem, který doménu pro uživatele/firmu/školu fakticky zaregistroval.

A u registrátora (samozřejmě po přihlášení do správného účtu) provedete výše popsané přidání textového souboru do DNS záznamu vaší domény.


Pokud stále tápete, dovolím si ještě malé shrnutí:

  1. potřebujete zjistit kde je vaše školní doména zaregistrovaná. Použijte registr domén a vyhledejte tu vaši. Zjistíte registrátora.

  2. potřebujete zjistit, kdo má přístupové údaje k vaší doméně u registrátora. Bude to někdo, kdo měl na starosti IT, může to být externí firma, která vám spravuje IT, může to být někdo od zřizovatele.

  3. pokud se vám podaří najít osobu s přístupy k registrátorovi, máte vyhráno


A pokud stále tápete, neváhejte se na nás obrátit. My sice určitě nemáme přístup k registrátorovi vaší školní domény, ale pomůžeme vám se v situaci zorientovat a vyřešit ji.


 

Fotogalerie k článku

Informační zdroje

Obecné informace k ověřování domén v Apple školním manažeru


Popis ověřování domén na stránkách apple.cz327 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page